Header image

Zde bude několik fotografií z výroby našeho prvního vozíku pro vlaky na rozchodu 127 mm.

Základní inspiraci jsem vzal z detailního popisu na WEBu kolegy Sajbrta (tady). K dispozici jsem měl pouze informace z WEBu, tak jsem většinu údajů odhadl, dopočítal a konstrukci si upravil podle svého. Protože jsme nechtěli docílit konvenčního vozíku, pokusili jsme se vyrobit něco přitažlivého pro děti, na čem by se ale mohl svézt případně i zájemce z řad dospělých. Vznikl tedy vozík s nástavbou slona, který byl ale vzápětí označen za "Závodního Mamuta". A to už mu zůstalo.
Kola jou zakoupena u Lokbauera, části hlavního rámu z 5mm oceli jsem nechal vypálit laserem podle výkresu, který jsem zhotovil, a ostatní je ruční práce (pilka na železo, soustruh, vrtačka, frézka, závitníky, ... a hlavně spousta času).
Ale celkově to nedopadlo špatně, a i když je Závodní Mamut poněkud vyšší, dá se na něm jezdit při troše zkušeností i bez vykolejování, z čehož jsme měli největší obavy.
Originál
Originál
Originální vozík od PNP Railways. (Obrázek převzat z jejich WEBu)
Podvozek
Podvozek
A nyní již sestavený podvozek podle podkladů převzatých z fotek kolegy Sajbrta.


Další díly
Další díly
Pohled na první sestavený podvozek a vyskládané další díly pro další jednomístné vozíky.
Slon
Slon
Takhle vypadá zárodek "mamuta". Dát dohromady dřevěný truhlík, to se nám zdálo příliš obyčejné. Chtěli jsme něco čím bychom zaujali. Tak jsme zvolili slona. Fakt, že byl nakonec označen za mamuta, nás ale nijak nevyvedl z míry.
Spřáhlo
Spřáhlo
Detail spřáhla. Odpovídá velmi zhruba výkresu, který jsem dostal od kolegů z Brna a představuje model spřáhla pro úzkorozchodné dráhy.
Čep
Čep
Spojovací čep s kolíky.
Spřáhlo
Spřáhlo
Kompletní spřáhlo. Ukázalo se, že uchycení pod vozíkem nedává spřáhlu dostatečnou vůli a spojení plocháče s tyčí šroubem se ukázalo také jako nevyhovující z pohledu pevnosti. Nakonec jsem tedy spřáhlo uchytil přímo na čelní nosník.
Skoro hotovo
Skoro hotovo
"Mamut" těsně před dokončením. Stačí zaletovat mosazí spřáhla, nastříkat je načerno a natřít kovové úchyty "mamuta", aby nesvítily bíle.
Spřáhlo
Spřáhlo
Detail spřáhla. Původní uchycení čepem za příčník u podvozku měl malou vůli a při vykolejení mezi vagony působily nezdravé síly. Tak jsem nakonec zvolil uchycení podle inspirace z originálu. Už jsou vůle vpořádku a vozík jezdí.
Hotovo
Hotovo
"Mamut" po dokončení.